Oto lista 10 leków, które warto mieć w domu, aby móc je wykorzystać w nagłych sytuacjach. Stany ostre wywołane przez czynnik zewnętrzny nie wymagają szczegółowego wywiadu i mogą być podawane w nagłych sytuacjach bez konsultacji z homeopatą.
Uwaga! W sytuacji zagrożenia życia należy wezwać pogotowie lub udać się do lekarza rodzinnego. Lek homeopatyczny należy podać komplementarnie, jak najszybciej.
Podstawowy lek przy stłuczeniach i skutkach urazów takich jak potłuczenia, zwłaszcza z siniakami, naciągnięcia, wstrząśnięcia, krwawienia, skręcenia, złamania. Hamuje krwawienie, przyspiesza gojenie i resorpcję krwiaków, zapobiega ropieniu. Doskonały przed i po zabiegach chirurgicznych, dentystycznych a także przy porodzie. Polecana również sportowcom na dolegliwości związane z zakwasami, przeciążeniami czy kontuzjami. Także w podejrzeniu zawału serca szybkie podanie tego leku w sytuacji, gdy do najbliższego szpitala jest szmat drogi, może uratować życie. Najczęściej stosujemy Arnikę w potencji CH200.
Jest doskonałym środkiem w leczeniu powierzchownych ran, zwłaszcza otarć, ran ciętych, szarpanych i otwartych zranień a także skutkach oparzeń. Zabezpieczy przed ropieniem i przyspieszy prawidłowe ziarninowanie, usunie miejscowy ból i cierpienie. Potencja CH30 lub CH200.
Pierwszy lek homeopatyczny, który należy podać, jeżeli mamy do czynienia z użądleniem przez pszczołę lub osę. Zastosowanie tego leku szybko złagodzi ból i obrzęk. Jeżeli taki epizod przytrafi się komuś uczulonemu na jad błonkoskrzydłych, sytuacja jest na tyle groźna, że należy najszybciej wezwać pomoc lekarską, natomiast użądlonej osobie podać granulkę Apis melifica C200. Dlatego ważne jest, aby mieć ten specyfik pod ręką. W razie nagłej sytuacji może uratować życie. Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie przez owada w gardło. Spuchnięte gardło może uniemożliwić oddychanie. Natychmiastowe działanie leku można zaobserwować również u zwierząt. Lek uratuje zwierzęciu życie, zwłaszcza jeśli zwierzę zostało ugryzione w język lub gardło.
Jest świetnym lekiem na wszelkiego rodzaju rany kłute takie jak gwóźdź lub pinezka wbita w stopę oraz skutki ugryzienia owadów oraz zwierząt takich jak na przykład wąż, kot, pies czy szczur. Podanie tego leku zapobiegnie rozwojowi poważnych stanów. Często u dzieci po ukąszeniu komara pojawia się duży odczyn w formie długo utrzymującego się obrzęku, podanie leku w potencji CH30 przynosi natychmiastową ulgę. Ledum okaże się pomocne przy stłuczeniu okolicy oka, dawka leku w potencji CH200 znacznie przyspieszy resorpcję krwiaka. Jest również cennym lekiem w przypadku ugryzienia przez kleszcza. Warto przyjąć dawkę Ledum CH200. Warto również wysłać usuniętego kleszcza na badanie do laboratorium, aby upewnić, czy był zarażony. Jeśli w miejscu ugryzienia pojawi się rumień, zgłoś się do homeopaty, który dobierze odpowiednia potencje i dawkowanie leku.
Jest wskazane w urazach dobrze unerwionych czuciowo miejsc. W przypadku potłuczenia lub rozdarcia koniuszków palców rąk i stóp albo zerwania paznokcia, lub też przytłuczenia palca młotkiem czy przycięcia drzwiami. Urazy kręgosłupa w tym potłuczenia kości ogonowej. Naruszenie nerwu przy zabiegach dentystycznych. Bóle fantomowe. Zalecana potencja CH200.
Bardzo ważny lek u osób których siły życiowe uległy znacznemu wyczerpaniu. Warto mieć go ze sobą, gdy wypoczywamy nad wodą. Podajemy go osobom, które uległy podtopieniu czy zachłyśnięciu. Natychmiast wspomoże krążenie i pozwoli organizmowi przenosić tlen do krwi, zapobiegnie poważnym powikłaniom a nawet śmierci. Zalecana potencja CH30 lub CH200.
Lek ten stosujemy na wszelkiego rodzaju zwichnięcia, urazy okostnej oraz na nadwyrężenia czy naderwania ścięgien. To co jest charakterystyczne dla tego leku to to, że pacjent jest pomimo narastającego bólu nie może usiedzieć na miejscu. W przypadku zwichnięcia należy podać Arnikę jako pierwszą, zwłaszcza gdy zwichnięciu towarzyszy wylew krwi i okolica stawu jest granatowa. Ruta okaże się zbawienna, gdy długo po urazie stawu pacjent nadal kuleje i odczuwa słabość w stawie. Jedna dawka Ruty C200 przywróci funkcjonalność.
Stosujemy ten lek jako pierwszy na oparzenia II stopnia, poparzenia ogniem, parą, gorącymi płynami czy poparzenia słoneczne. Jest bardzo skuteczny nie tylko w łagodzeniu bólu, a także zapobiegnie pojawieniu się bąbli surowiczych. Warto mieć w domu w potencji CH200.
Homeopatyczne lekarstwo na kaca, łagodzi objawy i przyspiesza powrót do zdrowia. Stosujemy go także na dolegliwości wywołane spożyciem zepsutego pokarmu, przejedzeniem oraz zatarciu lekami. Wystarczy jedna dawka CH200. Lek uratuje życie zwierzęciu, gdy zatruje się strychniną obecną w trutkach na szczury. W tym przypadku zabieramy zwierzę do weterynarza i w drodze podajemy mu lek w potencji CH200, powtarzamy lek w miarę potrzeby po kilku lub kilkunastu minutach, coraz rzadziej w miarę poprawy.
Stosujemy na ostre zatrucia pokarmowe czy na zakażenie rotawirusowe, w przebiegu którego występuje silny ból brzucha, gwałtowna biegunka, wymioty, gorączka, poty, niepokój oraz szybkie pogorszenie stanu chorego , co prowadzi do odwodnienia i osłabienia organizmu. Charakterystyczne jest pragnienie małych ilości wody, ale podawanych często, wystarcza nawet samo zwilżenie ust. Lek ten podany odpowiednio szybko, równie szybko zadziała i przyniesie spektakularną poprawę.