Tarczyca mimo swoich niewielkich rozmiarów jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie. Jest to organ o rozległym oddziaływaniu, który ma ogromny wpływ na komfort i jakość naszego życia. Choroby tarczycy mogą być przyczyną wielu dolegliwości praktycznie wszystkich narządów i organów. Tarczyca kontroluje tempo pracy różnych układów i narządów organizmu. Wpływa na poziom witalności, odporność, regulację poziomu cukru i jest ogólnym regulatorem rozwoju, wzrostu i metabolizmu całego organizmu. Czynność tarczycy jest kontrolowana przez hormon tyreotropowy (TSH) pobudzający tarczycę do produkcji hormonów: T3 i T4. Hormon tarczycy ma wpływ na prawie każdą komórkę organizmu, w tym na funkcjonowanie układu trawiennego, serca, mięśni, kości, mózgu, układu rozrodczego itp. W medycynie akademickiej przyczyna powstawania chorób tarczycy nie jest znana. Stwierdza, że mogą to być uwarunkowania genetyczne, choroby autoimmunologiczne lub też niedobór jodu.
Homeopatia traktuje człowieka jako indywidualna jednostkę, dlatego też przyczyn powstawania chorób tarczycy jest wiele, tak jak wielu jest ludzi na różnych etapach życia. Dla homeopaty ważny jest człowiek wraz z jego fizycznymi objawami, stanem psychicznym i emocjonalnym. W większości przypadków pacjenci nie są świadomi źródła problemu. Nie jest to kłopot dla mnie jako homeopaty, bo ciało wraz z objawami fizycznymi i stan psychiczny jest wystarczającą wskazówką, aby nakierować homeopatę na źródło problemu i dobrać odpowiednie remedium do aktualnego stanu pacjenta.
Często upatrujemy się źródła naszych problemów w czynnikach zewnętrznych, niezależnych od nas. „-Wszystkie kobiety w mojej rodzinie na to chorują, to genetyczne…”, „-Może gdybym zdrowiej się odżywiała…?”, „-Gdyby nie ta stresująca praca…”„ -Gdyby on zachowywał się inaczej to czułabym się lepiej…” ,”-Gdybym miał to… byłbym szczęśliwy” , „-Gdybym miała więcej czasu..” – zawsze źródło problemu jest w nas a dokładnie w naszym odbierze sytuacji.
Pozwolę sobie przytoczyć Państwu przypadek z gabinetu, w celu lepszego zobrazowania spojrzenia homeopaty na chorobę.
Mężczyzna 46l- pracuje za granicą od wielu lat. Cierpi na nadczynność tarczycy, ma wole i małe stwardnienia tarczycy. Pracuje na dwa etaty, bardzo ambitny, swoją pracę wykonuje z oddaniem i zapałem. W gruncie rzeczy można go nazwać pracoholikiem. Pod tym zapałem kryje się odczucie, że gdyby nie pracował, nie miałby prawa do egzystencji. Musi zarabiać na chleb. Po dobraniu leku konstytucyjnego objawy zaczęły stopniowo łagodnieć. Pacjent stał się bardziej rozluźniony, zniknął pośpiech. Przestał poprawiać swoich pracowników. Zaczął cieszyć się życiem.
Ciało i umysł to jedno. Jeżeli człowiek czuje wewnętrzną potrzebę, aby za czymś pędzić, jego ciało zareaguje w ten sam sposób przyspieszając pracę, powodując w tym przypadku nadczynność tarczycy.
W przypadku niedoczynności szukamy przyczyny zwolnienia, spowolnienia.
W przypadku chorób tarczycy bardzo wyraźnie widać konflikt chorego z czasem, rytmem i poczuciem niesprawiedliwości.
„Czy lubisz pracę, która wykonujesz? Czy ciężko wstawać Ci o 5 rano do pracy? Czy to zgodne z Twoim rytmem?” Czy cieszysz się, że po pracy musisz zrobić zakupy, ugotować obiad, odrobić z dziećmi lekcje, posprzątać mieszkanie?
Bardzo dużo kobiet przed 30 rokiem życia zaczyna obserwować u siebie objawy związane z nieprawidłową czynnością tarczycy.
U kobiet ta presja czasu jest ogromna. Zegar biologiczny, masa obowiązków, presja bycia doskonałą żoną, matką i tym samym osiąganie sukcesów zawodowych. Według mnie jest to główna przyczyna plagi chorób tarczycy w naszym społeczeństwie, w którym co trzecia kobieta ma chorą tarczycę.
Leczenie homeopatyczne przynosi zdumiewające efekty, szczególnie w jej wczesnym stadium (4-5 lat od wystąpienia pierwszych objawów). Bardzo często już podczas wizyty kontrolnej, po 4 tyg od przejęcia leku, pacjentki czują wyraźną ulgę w postaci wyeliminowania dolegliwości związanych z nieprawidłową pracą tarczycy i poprawy ogólnego samopoczucia.
W przypadkach wieloletnich regulacja pracy tarczycy może potrwać nieco dłużej.
Często, aby pacjent lepiej zrozumiał proces zdrowienia używam porównania choroby do uszkodzonego hydrantu, z którego z impetem wylewa się woda, zalewając wszystko dokoła. Remedium homeopatyczne ma za zadanie wyeliminować źródło problemu, w tym przypadku naprawić uszkodzony hydrant, a naprawą zniszczeń, przywróceniem porządku w organizmie zajmuje się nasze ciało, a długość trwania „napraw” zależy od tego jak długo wylewała się woda. 😀
Droga powrotu do zdrowia za pomocą homeopatii wymaga również zaangażowania ze strony pacjenta poprzez uważną obserwację subtelności objawów i zadbanie o siebie zarówno na poziomie fizycznym, a także psychiczno-emocjonalnym.
Jeśli zależy Ci na bezpiecznej, naturalnej, skutecznej i długotrwałej odpowiedzi na problemy z tarczycą, rozważ homeopatię.
Dziękuję, że czytasz. 🙂
Leave A Comment